Σε λίγες μέρες το OTHER SPORTS NEWS γιορτάζει τα πρώτα του γενέθλια και
θα είναι κοντά σας πιο ανανεωμένο και με νέα εμφάνιση…

30.5.12

Ακόμα ένα χρυσό μετάλλιο για τον Jonathan Brownlee

Κατέκτησε το Παγκόσμιο κύπελλο στη Μαδρίτη και συνεχίζει να ανεβαίνει στη γενική βαθμολογία..Η Ελβετίδα Nicola Spring πήρε το χρυσό στις γυναίκες
Η… οικογενειακή παράδοση συνεχίζεται για τους αδελφούς Brownlee, καθώς το περασμένο Σαββατοκύριακο ο Jonathan Brownlee κατάφερε να κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο στην τρίτη σειρά του Παγκοσμίου κυπέλλου στο τρίαθλο που διεξήχθη στη Μαδρίτη, όπως ακριβώς είχε κάνει και ο αδελφός του, Alistair,ένα χρόνο νωρίτερα.

Μπορεί στην αρχή τα πράγματα να μην ξεκίνησαν καλά καθώς ο κάτοχος του ασημένιου μεταλλίου στο περσινό Παγκόσμιο κύπελλο, είχε ένα ατύχημα με το σκουφάκι της κολύμβησης, ωστόσο αυτό δεν ήταν ικανό να τον εμποδίσει έτσι ώστε να βγει πρώτος από τη θάλασσα και μάλιστα με μεγάλη διαφορά.

Ο μοναδικός που τον ακολουθούσε, σε κοντινή απόσταση, ήταν ο Σλοβάκος Richard Varga ο οποίος όμως στη συνέχεια έμεινε αρκετά πίσω. Η άνοδος των τριών Ρώσων Bryukhankov, Polyanskiy και Vasiliev ήταν κάτι που πίεσε τον Brownlee ο οποίος όμως ήταν εξαιρετικός στην ποδηλασία και κατάφερε να ξεφύγει.

Ο τερματισμός βρήκε τον Βρετανό να στην πρώτη θέση με χρόνο 01:51:49 και ακολούθησε ο Bryukhankov με 01:52:28. Το χάλκινο μετάλλιο πήρε ο επίσης Ρώσος Polyanskiy με χρόνο 01:52:54. Στη γενική βαθμολογία μετά από τρεις σειρές, συνεχίζουν να προηγούνται οι Ρώσοι Alexander Bryukhankov και Dmitry Polyankiy με 2.066 και 1.799 βαθμούς αντίστοιχα. Ο Jonathan Brownlee συνεχίζει να ροκανίζει τη διαφορά (δε συμμετείχε στον πρώτο αγώνα του Παγκοσμίου κυπέλλου) και πλέον είναι τρίτος με 1.600 βαθμούς.

Θρίλερ στις γυναίκες!
Στην κατηγορία των γυναικών είχαμε μία συγκλονιστική εξέλιξη με την Ελβετίδα και πρωταθλήτρια Ευρώπης στο πρόσφατο πρωτάθλημα στο Ισραήλ,  Nicola Spirig να κατακτά την πρώτη θέση μετά από την πέμπτη που είχε πάρει στο Sydney στην πρεμιέρα του Παγκοσμίου κυπέλλου. Να θυμίσουμε ότι από τον συγκεκριμένο αγώνα απουσίαζε το μεγάλο όνομα του αθλήματος η Βρετανίδα Helen Jenkins, λόγω τραυματισμού στο πόδι, η οποία είναι και η κάτοχος του τίτλου.

Ο αγώνας ξεκίνησε με ιδανική θερμοκρασία με την Ισπανίδα Carolina Routier και τη Βρετανίδα Kerry Thorrington να βρίσκονται στην πρώτη θέση. Ωστόσο στο αγώνισμα της ποδηλασίας η Rachel Klamer (Ολλανδία) πήρε το προβάδισμα, ενώ πίσω της βρισκόταν η Vicky Holland (Μ. Βρετανία). Η Spiring ακολουθούσε πιο πίσω, χωρίς να χάσει επαφή με το γκρουπ των πρώτων και στο τέλος εξαπέλυσε την επίθεση της καταφέρνοντας να τερματίσει στην πρώτη θέση έχοντας μόλις τρία δευτερόλεπτα  διαφορά από την Aileen Morrison (Ιρλανδία) και πέντε από την Χιλιανή Barbara Riveros Diaz

Φυσικά στη γενική βαθμολογία συνεχίζει να προηγείται η Jenkins με 2.082 βαθμούς, στη δεύτερη θέση βρίσκεται η Andrea Hewitt (Ν. Ζηλανδία) με 1.914 βαθμούς, ενώ στην τρίτη θέση είναι η Γερμανίδα Anne Haug με 1.635 βαθμούς.